Întâlnire de lucru pentru accesarea fondurilor UE
Conducerea Consiliului Județean Olt a organizat astăzi, 25 iunie 2015, în sala Europa, o ședință de lucru cu privire la promovarea oportunităților de finanțare în cadrul Programului Operațional Regional, Programului Operațional Sectorial de Mediu și Programului Național de Dezvoltare Rurală.

La întâlnire, pe lângă primarii județului Olt, au fost prezenți, alături de președintele Consiliului Județean Olt - Paul Stănescu și vicepreședintele CJ Olt - Marius Oprescu, Daniel Botănoiu - Secretar de Stat, Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Dan Manolescu - Secretar de Stat, Ministerul Finanţelor Publice, Anne-Rose-Marie Jugănaru - Secretar de Stat Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor, Camelia Ionescu - Director Implementare Proiecte, Administrația Fondului de Mediu, Romulus Duică - Director General Adjunct, DGDR AM-PNDR, Popescu Denisa - ADR S-V Oltenia, Florin Barbu - Director General ANIF, Florin Iordache - vicepreședintele Camerei Deputaților, Emil Moț, Virgil Delureanu, Alexandru Stănescu și Dan Ciocan - deputați de Olt.

Au fost prezentate noile ghiduri ale solicitantului, axele prioritare, principiile generale și specifice de eligibilitate, obiectivele finanțabile, beneficiarii potențiali ai programelor, dar și modificările aduse de noul cod fiscal și categoriile de proiecte finanțate de Administrația Fondului de Mediu.

Edilii județului Olt au primit clarificări față de problemele întâmpinate în accesarea fondurilor europene atât în actualul exercițiu bugetar, cât și în cel viitor, au transmis propuneri de îmbunătățire și simplificare a procesului de accesare a fondurilor europene, vizând partea de cofinanțare.

”Cred în oportunitatea unei asemenea întâlniri de lucru pentru a fi clarificate lucrurile, pentru că viitorul dezvoltării UAT-urilor noastre sunt fondurile europene. La cererea dvs., ori de câte ori veți avea nevoie, vom mai organiza astfel de ședințe, la care să fie prezenți toți factorii implicați în procesul de accesare a fondurilor europene” a declarat Paul Stănescu  la finalul întrevederii.