Județul Olt – Capitala Călușului de 23 de ani
Este o reală încântare să privim în fiecare an, la sediul instituției noastre, călușari, căiuţi și sute de copii din ansambluri folclorice, care etalează cu mândrie portul popular și virtuozitatea acestui dans magic, pe care-l interpretează cu multă pasiune și talent.
Le mulțumim tuturor pentru că transformă fiecare ediție, în zile de sărbătoare ale folclorului și județul nostru, în capitala călușului românesc, prețuind și promovând o formă frumoasă de artă și tradiție.

Astăzi ne-am întâlnit și cu instructorii de dans din 15 județe și din Germania, pe care i-am felicitat pentru încăpățânarea cu care călăuzesc și inspiră generații întregi de tineri, învățându-i nu doar mișcările și tehnicile acestui dans ancestral, ci și pasiunea și dragostea pentru păstrarea tradițiilor noastre.